KWIATY DOSTARCZAMY ZA DARMO NA TERENIE CAŁEJ POLSKI W 2h OD ZAMÓWIENIA!
OBSŁUGA KLIENTA: 505-513-512
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 9:00-19:00
sobota: 10:00-18:00
niedziela: 10:00-15:00

Żonkile a narcyzy - w czym tkwi różnica?

Żonkile a narcyzy – uważasz, że nazwy te dotyczą tego samego gatunku kwiatków i można stosować je wymiennie, a może jest pomiędzy nimi jakaś różnica? Czy głównie kojarzony z kolorem żółtym żonkil ma jakieś powiązania z białymi bądź żółtymi narcyzami? Rozwiewamy wątpliwości! Każdy żonkil może być narcyzem, ale nie każdy narcyz żonkilem – jaka jest różnica i w czym tkwi sekret? Zapoznaj się z poniższym artykułem!

Żonkile a narcyzy – jak je rozróżnić?

Choć często w mowie potocznej nazwy tych kwiatów stosuje się wymiennie to jednak warto podkreślić, że nie jest to do końca zgodne z prawdą. Żonkil to wiosenny kwiat znany ze swoich żółtych liści oraz żółtej przykoronki, a także długiej łodygi, należy on do rodzaju narcyzów, co oznacza, że narcyz to ogólna grupa, a żonkil to jeden z gatunków. Do rodzaju narcyzów należy aż 12 różnych grup – różnią się one między sobą zarówno wielkością, jak i liczbą kwiatów na łodydze czy też czasem kwitnienia, a do jednej z najpopularniejszych odmian należą właśnie żonkile. Jak zatem rozróżnić te dwa kwiaty i nie popełnić błędu w nazewnictwie? Żonkil jest dużo wyższy od pozostałych kwiatów z rodziny narcyzów, jego płatki są również dużo większe i wyróżniają się złotożółtym kolorem. Klasyczny narcyz cechuje się natomiast szpiczastymi i podłużnymi płatkami w kształcie migdałka oraz pustą łodygą w środku. Narcyz należy do roślin cebulkowy – cechuje się więc łodygą z małą ilością liści, a także znacznie wyróżniającym się wielkością w porównaniu z pozostałymi częściami rośliny kwiatem. Narcyz głównie znany jest w wersji z białymi płatkami kwiatów oraz żółtą przykoronką. 

Żonkile – wpuść do domu powiew wiosny! 

Kwiaty te kojarzone są z wiosną, często wykorzystywane do przepięknych kompozycji bukietowych. Żonkile to kwiaty, które pojawiają się na wielkanocnym stole, jako ozdoba mieszkania w okresie wiosennym, jak również do tworzenia różnego rodzaju stroików. Kwiat ten chętnie wykorzystywany jest we florystyce – jako roślina cięta zachowuje na długi czas świeżość oraz przepiękny wygląd. Zarówno żonkile, jak również narcyzy kojarzone są z nadejściem wiosny, a także symbolizują odrodzenie, nowy początek czy zmiany. Oba te kwiatki posiadają także negatywne skojarzenia – z wygórowanym ego, jak również egoizmem. Chcąc więc podarować bukiet żonkili czy narcyzów warto zastanowić się czy dana osoba przywiązuje dużą uwagę do symboliki kwiatów – zawsze bezpieczną opcją jest również wybranie bukietów mieszanych! W naszej internetowej kwiaciarni znajdziesz wiele ciekawych kompozycji, które z pewnością pozwolą Ci sprawić przepiękny prezent – urodzinowy, imieninowy, z okazji rocznicy, w ramach podziękowań czy gratulacji! Co więcej bukiety dostępne są w różnych wersjach rozmiarowych, bez problemu możesz więc dopasować wybrany bukiet pod swoje oczekiwania. Atrakcyjne ceny, darmowa wysyłka i szeroki wybór świeżych kwiatów oraz przepięknych, autorskich bukietów tworzonych przez profesjonalna florystkę – zapoznaj się z dostępną na stronie ofertą jak najszybciej! 

Cięte żonkile i narcyzy – jak pielęgnować, aby na długo cieszyły pięknym wyglądem?

Otrzymałeś właśnie bukiet z pięknymi narcyzami i zastanawiasz się co zrobić, aby zachował świeżość oraz piękny wygląd na długo? A może chcesz komuś bliskiemu podarować kompozycję złożoną z żonkili bądź narcyzów i chciałbyś przekazać wszelkie cenne informacje odnośnie pielęgnacji? Po pierwsze część łodygi, która znajduje się w wodzie warto oczyścić z liści – gdy będą one zanurzone w wodzie rozpocznie się ich gnicie, co zatruwa wodę i niekorzystnie wpływa na roślinę ciętą umieszczoną w wazonie. W przypadku tego rodzaju kwiatów warto również przez włożeniem do wody odciąć jasną końcówkę łodygi – w znacznym stopniu pomoże to roślinie pobierać cenną wodę i składniki odżywcze. Do pielęgnacji żonkili i narcyzów stosuje się również aspirynę – pozwala ona zachować przezroczystość i czystość wody. Przetestuj ten sposób przedłużenia świeżości i wrzuć do wazonu pół tabletki tego leku! Chcesz poznać więcej ciekawostek z branży florystycznej? Zapraszamy do naszych postów blogowych, a także zapisów do newslettera – otrzymasz zarówno 10% zniżki na pierwsze zamówienie, jak również zawsze będziesz na bieżąco z aktualnościami oraz ciekawostkami! 

Żonkile i narcyzy – zwróć uwagę na alergię!

Intensywny, specyficzny zapach narcyzów może wywoływać zarówno ból głowy, jak również reakcje alergiczne. Pamiętać należy także, że kwiaty te są toksyczne i ich spożycie jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Bukiet pięknych narcyzów najlepiej postawić więc z dala od dzieci i bez dostępu dla ukochanych czworonogów! Narcyzy dostępne są w wersji zarówno kwiatów ciętych, zasadzonych w doniczkach, jak również ogrodowej – w formie cebulek. Chcesz dopytać o ten rodzaj kwiatów? Zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią – poprzez formularz kontaktowy, telefonicznie, mailowo bądź też za pomocą naszych mediów społecznościowych. Chętnie rozwiejemy kwieciste wątpliwości, a także pomożemy Ci dobrać kompozycję pod okazję oraz preferencje!

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.