KWIATY DOSTARCZAMY ZA DARMO NA TERENIE CAŁEJ POLSKI W 2h OD ZAMÓWIENIA!
OBSŁUGA KLIENTA: 505-513-512
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 9:00-19:00
sobota: 10:00-18:00
niedziela: 10:00-15:00

Róże w wazonie - jak przedłużyć ich żywotność?

Zastanawiasz się, dlaczego u Twojej mamy lub babci bukiet róż zawsze stoi wiele dni, wyglądając tak samo pięknie, jak w dniu zakupu? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule! Kwestia tego, jak dbać o cięte róże, na szczęście nie jest w ogóle skomplikowana, wystarczy po prostu pamiętać o kilku czynnościach. Oto więc, jak przygotować kwiaty, aby móc cieszyć się ich zapachem i widokiem! 

Jak przedłużyć żywotność róż? Kilka porad dotyczących ich transportu

Kwestia tego, jak dbać o róże cięte, to nie tylko czynności, które wykonasz już w domu. Liczy się bowiem wiele różnych aspektów: począwszy od tego, jak wiele firm pośredniczy pomiędzy sprzedawcą a kwiaciarnią, aż po sposób, w jaki florystka lub florysta o nie zadbają. Im szybciej kwiaty dotrą sklepu, w którym sprzedaje się bukiety, tym lepiej dla nich — będą bowiem mniej „zmarnowane”. Jeśli to Ty jesteś osobą, która zamierza kogoś obdarować pięknym bukietem, warto też pamiętać o odpowiednim transporcie kwiatów — wtedy nie trzeba będzie się martwić o to, jak uratować zwiędłe róże. W przypadku, kiedy kwiaty zostały kupione dzień przed wydarzeniem, podczas którego mają zostać wręczone, warto włożyć je na noc do lodówki, jednak płatki nie mogą dotykać ścianek (w końcu nie chcesz, aby do nich przymarzły). Warto też przyciąć łodygi pod wodą, zanim bukiet trafi do urządzenia chłodzącego. Jak przedłużyć żywotność róż podczas jazdy autem, komunikacją miejską czy pociągiem? W kwiaciarniach można kupić specjalne fiolki, do których wlewa się wodę i wsadza do nich bukiet. Można także skorzystać z bardziej „tradycyjnej” metody i po prostu użyć wilgotnej szmatki lub gazy, a następnie jeszcze zawinąć końce kwiatów folią spożywczą. 

Jak dbać o cięte róże? Przekonaj się, co możesz zrobić, aby piękny bukiet dłużej cieszył oko

Powróćmy do sytuacji, w której to Ty jesteś obdarowanym lub obdarowaną kwiatami. Jak przedłużyć życie róż w wazonie? Pierwsze, od czego należy zacząć, to… podcięcie łodyg. Dzięki temu nic nie utrudni kwiatom pobierania wody i ważnych dla nich składników odżywczych. Cięcie należy wykonać pod mocnym skosem, na około 2-3 cm długości. Pamiętaj także, aby nie wsadzać od razu bukietu do wazonu - najlepiej, aby kwiaty około godziny przeleżały i przyzwyczaiły się do nowej temperatury. Dopiero potem odpakuj je z folii, wazon dokładnie opłucz, a następnie zalej go zimną wodą (np. z dzbanka filtrującego). Jeśli zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność róż, to pamiętaj o tym, aby wymieniać im wodę codziennie. Najlepiej jednak będzie nie wykorzystywać wody prosto z kranu, a taką, która chwilę postała. Jakie są jeszcze sposoby na to, jak dbać o cięte róże?

Jak przedłużyć życie róż w wazonie? Zadbaj o odpowiednie przygotowanie kwiatów i wody

Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać róże w wazonie przez wiele dni, podpowiadamy, że częste zmiany wody nie wystarczą. Każda mama i babcia (a także my!), z pewnością podpowiedzą, aby do wazonu wrzucić tabletkę aspiryny, pomaga ona bowiem zapobiec rozwojowi szkodliwych grzybów, a także bakterii. Również przycinanie łodyg pod skosem oraz włożenie ich na kilka sekund (nie więcej niż 10) do wrzątku pomoże usunąć pęcherzyki powietrza, które gromadzą się w kanalikach. Jak uratować zwiędłe róże w inny sposób? Dobrą praktyką jest także wsypanie łyżeczki cukru (proporcje: 1 łyżeczka na 1 litr wody), co pomaga zachować piękny kolor płatków. Kwiaty cięte, nie tylko róże, najlepiej jest trzymać z dala od owoców i warzyw, a także w chłodnym miejscu. Wymienione produkty spożywcze wytwarzają etylen, gaz, który nie wpływa dobrze na świeżość róż oraz innych gatunków roślin ozdobnych. A jeśli nie chcesz się martwić o to, jak ożywić róże w wazonie, nie stawiaj ich też na parapecie, gdzie nasłonecznienie jest zwykle bardzo duże. Najlepiej będzie im w głębi pokoju, a w sezonie grzewczym również z dala od kaloryfera. W ostateczności, możesz także włożyć róże do wanny z zimną wodą. Taka kąpiel z pewnością przedłuży im życie.

Jak dbać o róże w wazonie, czyli co warto mieć w domu, jeśli lubisz świeże kwiaty

Jeśli uwielbiasz cięte kwiaty i zawsze masz piękny bukiet w domu, z pewnością warto zaopatrzyć się w specjalne odżywki do kwiatów, które wystarczy rozpuścić w wazonie. W ostateczności, jeśli akurat nie masz czasu nabyć tego typu produktu, warto także pamiętać o tym, że wybielacz (jedna lub dwie krople) oraz Sprite nie szkodzą różom, a wręcz przeciwnie. W pierwszym przypadku, podobnie jak przy użyciu Aspiryny, chodzi o to, aby nie dopuścić do gnicia łodyg, Sprite w proporcji pół na pół z wodą zapewni natomiast lubiane przez roślinę cukry. Wiesz już, jak przedłużyć życie róż w wazonie. Co jednak, jeśli chciałabyś lub chciałbyś zasuszyć bukiet, aby przypominał Ci o ważnym wydarzeniu? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w innym wpisie na naszym blogu, a tymczasem przypominamy, że zamawiając róże w naszej kwiaciarni online, nie będziesz musiał/musiała martwić się o transport kwiatów oraz ich stan po podróży. Jest to z pewnością duży plus, zwłaszcza, że Kurier Kwiatowy dowozi zamówienia na terenie całej Polski!

 

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.