KWIATY DOSTARCZAMY ZA DARMO NA TERENIE CAŁEJ POLSKI W 2h OD ZAMÓWIENIA!
OBSŁUGA KLIENTA: 505-513-512
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 9:00-19:00
sobota: 10:00-18:00
niedziela: 10:00-16:00

Jak zadbać o tulipany w wazonie?

Wbrew pozorom, bzy i konwalie to nie jedyne kwiaty, które są symbolem wiosny. Również tulipany przypominają o tym, że za oknem jest słonecznie oraz ciepło, nic więc dziwnego, że są chętnie kupowane na specjalne okazje i zupełnie bez okazji. Jak pielęgnować tulipany w wazonie, aby cieszyły swoim widokiem jak najdłużej? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule! 

Jak przedłużyć życie tulipanów w wazonie? Porady związane z wyborem i transportem kwiatów

Chociaż obecnie tulipany dostępne są zarówno w każdej kwiaciarni, jak i w marketach, kiedyś nawet jedna cebulka oznaczała fortunę dla jej właściciela. Tulipomania miała miejsce w Holandii, w XVII wieku, i dotyczyła gatunku Semper Augustus, który niestety nie dotrwał do naszych czasów. Historię z pewnością warto znać, a jeszcze lepiej jest wiedzieć, jak dbać o tulipany w wazonie oraz poza nim, aczkolwiek w tym wpisie w całości skupimy się tylko na kwiatach ciętych. Tulipany niestety nie słyną z trwałości, natomiast dzięki odpowiedniej pielęgnacji, będziesz mogła lub mógł cieszyć się bukietem nawet przez dwa tygodnie! Zanim przejdziemy do tego, jak przedłużyć życie tulipanów w wazonie, skupimy się jeszcze przez chwilę na wyborze bukietu. Po pierwsze — żółte tulipany stoją dłużej niż te, których główki mają czerwone odcienie. Po drugie — chociaż to akurat tyczy się wszystkich kwiatów ciętych — kupuj rośliny z nierozwiniętymi pąkami, jeśli nie chcesz, aby szybko zwiędły.

Jak przedłużyć żywotność tulipanów — o przygotowaniu kwiatów słów kilka

Kwestia tego, jak pielęgnować tulipany w wazonie, nie jest w ogóle skomplikowana, w związku z tym nie musisz obawiać się, że z czymś sobie nie poradzisz. Wystarczy być systematycznym, m.in. w kwestii zmiany wody. Zanim jednak kwiaty trafią do naczynia wypełnionego wodą, trzeba je do tego przygotować. Koniecznie należy usunąć liście, które znajdują się na dole łodygi. Jeśli je zostawisz, zaczną one gnić, a to zanieczyści wodę, może też spowodować rozwój grzybów i bakterii — w obu przypadkach dojdzie do tego, że bukiet szybciej opadnie. Kolejną ważną informacją dotyczącą tego, jak przedłużyć żywotność tulipanów, jest przycinanie łodyżek. Być może wydaje Ci się, że należy to zrobić tylko raz, przed włożeniem kwiatów do wazonu? Otóż, w takiej sytuacji pod kątem 45° przycinasz około 3 centymetrów końcówek, a następnie co kilka dni, podczas wymiany wody, ucinasz dodatkowo pół centymetra. Jak przedłużyć życie tulipanów w wazonie, oprócz dwóch już wskazanych metod? Bardzo prostym sposobem jest również nakłuwanie tej części łodygi, która jest zanurzona, co pozwala kwiatom lepiej przyswajać wodę.  

Jak dbać o tulipany w wazonie? Dowiedz się, jak obchodzić się z tymi pięknymi kwiatami, aby długo stały

Jak już zostało wspomniane, bardzo ważna w przypadku tulipanów jest regularność, która jest wręcz kluczem do sukcesu. Dlaczego? Kwiaty te muszą stać w czystej, świeżej wodzie, należy ją też codziennie wymieniać. Kolejną sprawą jest to, jak dużo powinno być H2O w wazonie. Najlepiej, aby przykrywała ona dno, a tylko końcówki łodyg były zanurzone. Z drugiej strony, tulipany potrzebują bardzo dużo wody, warto więc po prostu kontrolować jej poziom i w miarę potrzeb go uzupełniać. Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii tego, jak pielęgnować tulipany w wazonie? Na pewno nie należy ich stawiać blisko kaloryferów, źle reagują także duże nasłonecznienie, lubią natomiast chłód. Nocą można je więc postawić obok okna, zwłaszcza jeśli będzie ono uchylone. Pozostaje jeszcze kwestia sąsiedztwa, a mianowicie współdzielenia naczynia z innymi kwiatami. Jak dbać o tulipany w wazonie w takim przypadku? Otóż, absolutnie nie należy łączyć ich z innymi rodzajami roślin, bowiem bardzo tego nie lubią. Pamiętając o tych zasadach, możesz przejść do ułożenia bukietu w efektowny sposób, np. za pomocą taśmy klejącej, z której tworzy się siatkę, co pozwala pięknie rozłożyć kwiaty. Ważne jest jednak, aby użyć przezroczystej taśmy — dzięki temu ta drobna pomoc pozostanie niezauważona.

Jak uratować tulipany w wazonie, kiedy stają się nieświeże?

A więc stało się — Twoje kwiaty mają za sobą ciężki dzień. Jak uratować tulipany w wazonie? Jeśli ich główki smutno zwisają, warto wyciągnąć je z wody i wstawić do lodówki, jednak nie mogą tam znajdować się owoce oraz warzywa. Wytwarzają one bowiem etylen, gaz, przez który kwiaty niszczeją. Kolejnym sposobem na to, jak pielęgnować tulipany w wazonie, jest użycie specjalnej odżywki, dzięki której bukiet będzie stał dłużej. Można także wrzucić do wody miedzianą monetę, tabletkę Aspiryny, łyżkę cukru, a nawet kilka kropli wybielacza. Wszystko to zapobiega rozwijaniu się bakterii oraz grzybów, aczkolwiek odżywka dodatkowo poprawia kondycję roślin. Bukiet tulipanów możesz oczywiście zamówić w naszej kwiaciarni online — jako niespodziankę dla bliskiej osoby, ale równie dobrze i w prezencie dla samej/samego siebie. Kwiaty dostarczamy na terenie całej Polski, a zapisując się do newslettera, otrzymasz rabat 10% na pierwsze zamówienie!

Zamów już teraz: