KWIATY DOSTARCZAMY ZA DARMO NA TERENIE CAŁEJ POLSKI W 2h OD ZAMÓWIENIA!
OBSŁUGA KLIENTA: 505-513-512
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 9:00-19:00
sobota: 10:00-18:00
niedziela: 10:00-15:00

Jak suszyć kwiaty i do czego można je wykorzystać?

Każdy z nas lubi, kiedy w domu unosi się piękny zapach. Stąd też popularność różnorodnych świec, kadzideł, olejków eterycznych oraz bukietów. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób na to, aby wykorzystać kwiatową kompozycję, nawet jeśli nie będzie ona już pierwszej świeżości i jest to potpourri. Oto, jak wykorzystać suszone płatki róż oraz innych roślin, aby stworzyć własną kompozycję zapachową!

Jak wysuszyć różę i jakie jeszcze kwiaty można suszyć?

Jak suszyć kwiaty, a przede wszystkim, jakie kwiaty nadają się do suszenia? Jeśli szukasz odpowiedzi na te dwa pytania, znajdziesz je w tym artykule. Zacznijmy jednak od początku — na szczęście każda osoba, która chciałby zachować bukiet, pojedynczy kwiat, czy czterolistną koniczynkę, ma prawdziwą dowolność. Suszyć można bowiem praktycznie wszystkie kwiaty, a jedyne co trzeba mieć na uwadze, to różne metody tego procesu. Warto jednak zaznaczyć, że kwestia jak ususzyć kwiaty, to nie jest coś, o czym można pomyśleć w każdym momencie. Przekwitające, przegniłe lub też chorujące kwiaty nie będą prezentować się tak dobrze, jak kwiat, który zostanie zasuszony krótko po ścięciu. Jeśli więc chcesz nacieszyć się jak najdłużej otrzymanym bukietem, najlepiej wyciągnij z niego dwa lub trzy kwiaty, które wykorzystasz do zasuszenia — mogą to być maki, lawenda, chabry, gipsówka, hortensje, piwonie i wiele, wiele innych. Tak więc jak wysuszyć różę oraz inne pojedyncze rośliny? Oto najpopularniejsze metody, które zapewniają różne efekty (warto mieć to na uwadze!):

  • powieś suche kwiaty główkami w dół, na sznurku, który umieścisz w suchym, raczej ciemnym kącie;
  • wsyp do wysokiego pudełka kaszę mannę (na tym etapie potrzebna jest cienka warstwa), a następnie włóż kwiaty i delikatne zasyp je resztą grysiku — ta metoda świetnie sprawdza się w przypadku roślin o mięsistych płatkach, takich jak róże, można również wykorzystać piasek i boraks zamiast kaszy;
  • ułóż rośliny na arkuszu papieru, przykryj je drugim arkuszem, a całość przyciśnij czymś ciężkim i płaskim, np. książkami;
  • dokładnie oczyść rośliny, które chcesz ususzyć, przygotuj roztwór ciepłej wody i gliceryny (proporcje 2:1), kolejnym krokiem będzie zanurzenie roślin — muszą one pozostać w płynie przez 10 dni, po wyciągnięciu wysusz je na arkuszu papieru.

Jak zasuszyć bukiet, a jak suszyć płatki kwiatów?

Jeśli zastanawiasz się, jak zasuszyć bukiet, wystarczy użyć z którejś z opisanych wyżej metod — bardzo ważne jest jednak to, aby nie zostawiać kompozycji w wazonie, ponieważ przez to główki roślin brzydko opadną. W kwestii tego, jak suszyć płatki kwiatów, możesz skorzystać z dwóch opcji. Włóż płatki do bawełnianego woreczka, powieś go w suchym miejscu i od czasu do czasu zamieszaj jego zawartość. Innym sposobem jest pozostawienie płatków na talerzu, również w suchym miejscu, wystarczy je tylko od czasu do czasu obracać. Bardzo ważne jest też to, w jaki sposób przetransportujesz płatki do domu — na pewno nie powinna to być plastikowa reklamówka! Wrzucone do niej rośliny dosłownie się „spocą”, a skoro już wiesz, jak wysuszyć różę i inne kwiaty, masz też świadomość, że nie mogą one być wilgotne lub mokre. Na szczęście suszenie nie jest skomplikowanym procesem, szybko więc znajdziesz najbardziej pasującą Ci metodę zachowania ulubionych roślin.

Jak suszyć kwiaty, żeby nie straciły koloru? Podpowiadamy, dzięki którym metodom barwa płatków nie wyblaknie

Jak suszyć kwiaty, aby pozostały one jak najbliżej swojego pierwotnego wyglądu? Chodzi oczywiście o zachowanie kolorów płatków. Pomimo tego, że prawdopodobnie i tak lekko wyblakną one wraz z mijającym czasem, nie oznacza to, że muszą być kompletnie szarobure. Więc jak suszyć kwiaty, żeby nie straciły koloru? Z wcześniej wspomnianych metod bardzo dobrze sprawdzają się zasypywanie (piaskiem i boraksem, kaszą manną, drobną solą kuchenną) oraz zastosowanie gliceryny i wysuszenie roślin. Jeśli natomiast suszysz same płatki, włożenie ich do bawełnianego woreczka również pozwoli zachować piękny odcień.

Jak wykorzystać suszone płatki róż oraz innych kwiatów? 

Suszenie kwiatów kojarzy Ci się ze starymi czasami lub tworzeniem zielnika w szkole? Wbrew pozorom, tak zachowane rośliny sprawdzą się w naprawdę wielu rolach. Tak więc jak wykorzystać suszone płatki róż? Można z nich stworzyć mieszankę potpourri, która będzie pięknie pachnieć i ozdabiać wnętrze. Wiele osób suszy pojedyncze kwiaty oraz bukiety ze względów sentymentalnych, można je jednak wykorzystać w albumach ze zdjęciami (np. ze ślubu, z chrzcin, etc.). Suszone płatki różnych kwiatów możesz także wykorzystać do kąpieli, aby stworzyć wyjątkową atmosferę. Jeśli tworzysz świece, może to być również dodatkowa ozdoba, którą umieścisz w wosku. Nie można też pominąć bardzo ważnej korzyści z wiedzy o tym, jak ususzyć kwiaty, a mianowicie — można z nich robić pyszne mieszanki herbat! Jak więc możesz się przekonać, możliwości bukietu nie kończą się tylko na jego funkcjach estetycznych. Następnym razem, kiedy otrzymasz piękną kompozycję, spróbuj zachować ją na dłużej i wykorzystać na różne sposoby!

 

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.