KWIATY DOSTARCZAMY ZA DARMO NA TERENIE CAŁEJ POLSKI W 2h OD ZAMÓWIENIA!
OBSŁUGA KLIENTA: 505-513-512
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 9:00-19:00
sobota: 10:00-18:00
niedziela: 10:00-15:00

Jak dbać o kwiaty cięte? Przedłuż ich świeżość!

Niezależnie od tego, czy jest środek zimy, czy też za oknami widać już wiosnę, lubimy mieć kwiaty w domu. Zarówno doniczkowe, jak i cięte wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić, aby bukiet w wazonie nie zwiędnął po 2-3 dniach? 

Niezależnie od tego, czy jest środek zimy, czy też za oknami widać już wiosnę, lubimy mieć kwiaty w domu. Zarówno doniczkowe, jak i cięte wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić, aby bukiet w wazonie nie zwiędnął po 2-3 dniach? Dowiedz się, jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych i czego unikać w przypadku konkretnych ich gatunków. Zapraszamy do lektury!

Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Kwiaty w wazonie to piękna ozdoba mieszkania. Można postawić je w salonie, jadalni, a nawet sypialni, aby po obudzeniu móc cieszyć się ich widokiem oraz zapachem. Kwiaty są też nieodłącznym elementem różnych uroczystości, takich jak śluby, chrzciny, urodziny, rocznice. W momencie, kiedy kupimy sobie lub zostaniemy nimi obdarowani, zawsze pojawia się jedno ważne pytanie: co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały? Wbrew pozorom, warto pamiętać o kilku kwestiach już podczas ich wybierania. Jeśli widzisz, że kwiaty są nieświeże, przekwitnięte, zwiędłe, etc., a zależy Ci na tym, aby długo stały, nie będzie to dobry zakup. Otóż odpowiadając na pytanie, jak przedłużyć życie kwiatów ciętych, należy powiedzieć: po pierwsze kupuj kwiaty w pąkach. Dzięki temu będziesz miał lub miała pewność, że będą one świeże, a również w wazonie postoją po prostu dłużej. To samo tyczy się zbierania kwiatów samodzielnie — czy to na łące, czy na działce.  

Jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych? Zadbaj o łodygi!

Kupiłeś lub kupiłaś bukiet — co teraz? Jak przedłużyć jego trwałość? Kwiaty cięte wymagają kilku czynności, które sprawią, że bez problemu wytrzymają więcej niż kilka dni. Przede wszystkim, przed wstawieniem ich do wody należy oczyścić łodygi z liści — dokładniej mówiąc, z tych liści, które byłyby zanurzone w wazonie. Będą one szybko gnić, co zanieczyści wodę, skracając żywotność bukietu. Jeśli do tej pory nie wiedziałaś lub nie wiedziałeś jak przedłużyć życie kwiatów ciętych, warto również zastanowić się, czy masz odpowiedni wazon, dopasowany do kształtu kompozycji. Krótkie i gęste wiązanki najlepiej włożyć do niskiego naczynia, natomiast rośliny z długimi łodygami do węższego oraz wyższego. Należy także pamiętać o tym, aby dokładnie opłukać wazon — nie mogą zostać na nim ani ślady detergentów, ani resztki po poprzednich kwiatach. Kolejnym punktem na liście tego, co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały, jest oczywiście przycięcie ich końcówek. Zrób to za pomocą ostrego narzędzia (noża, nożyczek, sekatora) i pod kątem, na długości około 2-3 centymetrów, a następnie szybko włóż rośliny do wody. Tutaj jednak należy nadmienić, że w przypadku poszczególnych gatunków kwiatów proces ten będzie się różnił.

Tipy na to, jak przedłużyć życie kwiatów ciętych — przycinanie końcówek

Jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych w zależności od ich gatunku? Oto podpowiedzi, dotyczące najpopularniejszych odmian:

  • Róże oraz lilaki są podatne na rozwój grzybów i bakterii, dlatego koniecznie usuń niepotrzebne liście i nie zgniataj łodyg na końcach, możesz natomiast zanurzyć je na kilka sekund we wrzątku, podobnie jak np. maki. W przypadku tulipanów oraz gerber świetnie sprawdza się natomiast nakłuwanie łodyg.
  • Przycięcie kwiatów przed wsadzeniem ich do wazonu jest konieczne! Łodyga nie może być „sucha” na końcu. Należy także co kilka dni podcinać kwiaty, zwłaszcza po wymianie wody.
  • Jeśli tylko część kwiatów i liści więdnie, usuń je, podetnij łodygi i wymień wodę w wazonie na świeżą.

Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały, oprócz wymienionych już sposobów? Istotna jest także sama woda. Najlepiej, aby nie była ona prosto z kranu, a chwilę “odstana”, zawsze warto również dolać odrobinę przegotowanej lub przefiltrowanej wody, a do wody łyżkę cukru. Kwiaty dobrze reagują też na zimno, np. różom dobrze robi dłuższa kąpiel w bardzo zimnej wodzie, odłożenie wiązanki do lodówki to kolejna sprawdzona metoda, dzięki której Twój bukiet odzyska świeży wygląd.

Kwiaty cięte — jak przedłużyć trwałość bukietu w wazonie? Które gatunki są najbardziej wytrzymałe?

Jak przedłużyć życie kwiatów ciętych w wazonie? Obecnie w kwiaciarniach, a zapewne także i na różnych portalach e-commerce, można kupić specjalne odżywki, które powstrzymują rozwój bakterii oraz grzybów. Sprawdzoną metodą jest też wrzucenie tabletki Aspiryny do wody lub wkroplenie wybielacza (1-2 krople). Wśród najtrwalszych kwiatów ciętych z pewnością warto wspomnieć o storczykach, goździkach, liliach, strelicji, a także o piwoniach, kaliach i słonecznikach. Dlatego też często wykorzystuje się je podczas różnych uroczystości, jako ozdoby stołów oraz sal. Jeśli zależy Ci na tym, aby zamówiony bukiet był bardzo wytrzymały, w naszej ofercie znajdziesz flower boxy, które utrzymują się dłużej dzięki użyciu specjalnej gąbki florystycznej, a na dodatek są bardzo efektowne. Jeśli masz pytania, dotyczące tego, jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych z naszej oferty, lub usług Kuriera Kwiatowego, zapraszamy do kontaktu — chętnie udzielimy Ci potrzebnych informacji!

Zobacz wszystkie:

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.